суббота, 29 августа 2020 г.

Горіховий або Нерукотворний Спас



Горіховий Спас – фінальне свято із трьох літніх Спасів, які присвячені вшануванню Бога, збору врожаю та підготовці до зими. Таку назву свято отримало, бо до цього часу саме достигає ліщина (лісовий горіх), а значить – можна її збирати й заготовляти. 

Також цей Спас називають Третім, адже він є останнім із трьох Спасів. Ще одна його назва – Хлібний Спас, оскільки цього дня прийнято пекти хліб із зерна першого врожаю. Третій Спас встановлений церквою на честь перенесення до Константинополя Нерукотворного образу Ісуса Христа. Звідси походять й інші назви свята – Полотняний Спас, Спас на полотні, Нерукотворний Спас. Йдеться про давню подію, коли Ісус Христос, умившись, витер обличчя рушником і на ньому залишився його образ. Ікона ця Нерукотворна, бо не була написана. Коли святкуємо Горіховий Спас у 2019 році Горіховий Спас – останній зі Спасів, після Медового та Яблучного. Як і попередні Спаси, третій із них має одну й ту ж дату святкування. Його завжди відзначають наприкінці літа – 29 серпня. Таким чином, святкування Хлібного Спаса у 2019 році припадає на найближчий четвер. Як відзначати Третій Спас: традиції Третій Спас – своєрідне прощання з літом і підготовка до осені. Відзначають його, порівняно із Яблучним та Медовим Спасами, без особливого розмаху. Цього дня люди стараються зробити частину заготовок на зиму, адже збирання врожаю на полях уже завершено. 

29 серпня прийнято випікати хліб із зерен нового врожаю та збирати дозрілі горіхи. Із волоських горіхів роблять цілющі настоянки, а гілки ліщини використовують для банних віників. Вважалося, що банний віник, виготовлений із ліщини на Горіховий Спас, здатен вилікувати людину від будь-якої хвороби. Традиційно народ йде до церкви, щоб помолитися й освятити кошик із літніми дарами: яблуками, виноградом, горіхами, медом і, звичайно ж, запашним хлібом. На святковому столі у кожній домівці обов’язково мають бути горіхи та свіжоспечений хліб. Також господині з нагоди свята часто печуть пироги із горіховою начинкою. Хлібний Спас пов’язаний із таким обрядом, як освячення й очищення води. Цього дня прийнято освячувати нові криниці. Старі колодязі ж обходили навколо, ніби "замикаючи" теплу пору року. А ще на цей Спас ходять у баню і паряться там із горіховими віниками. Що забороняється робити 29 серпня В жодному разі не можна лаятися, оскільки негативна енергія, спрямована на іншу людину, може повернутися назад у подвійному розмірі. 

Необхідно постаратися не лихословити в день Горіхового Спаса. Вважалося, що 29 серпня лісом бродить нечиста сила, тому туди рекомендується йти лише із оберегами. Якщо на свято Хлібного Спаса бідняк попросить допомоги, йому не можна відмовити, а потрібно допомогти усім, чим тільки зможеш. 

Вітаємо вас і ваші родини з Горіховим Спасом! У таке світле свято хочеться побажати щастя й успіху, внутрішньої гармонії та спокою. Нехай Господь неодмінно захистить вас від випробувань і труднощів, а натомість подарує багато шансів для того, щоб досягти поставленої мети.

Читайте также