понедельник, 26 апреля 2021 г.

26 квітня – Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф (День Чорнобильської трагедії)





Аварія на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) – найбільша техногенна катастрофа за всю історію ядерної енергетики у світі, яка змінила радіаційну обстановку, екологію, долі людей не тільки на європейському континенті, а й у всьому світі. Ця катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики (до вибуху на АЕС “Фукусіма-1”) як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Чорнобильська трагедія для нас – це 3,3 млн. чоловік, постраждалих від катастрофи та її наслідків, це понад 54 тис. кв. км території, що зазнала прямого радіаційного ураження, це 160 тисяч людей із 129 населених пунктів, яким довелося залишити рідні домівки. Мільйони гектарів забруднених радіацією земель, лісів та водойм, втрата здоров’я сотень тисяч людей, чисельні людські жертви та зруйновані долі.

У вересні 2003 року на саміті СНД Президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Ця пропозиція була підтримана Радою глав держав СНД.

У ліквідації катастрофи на ЧАЕС брали участь більше 650 тисяч чоловік зі всього колишнього Радянського Союзу і більше половини з них були жителями УРСР. Біль Чорнобиля відгукнувся у серці кожного жителя нашої країни, назавжди залишаючи в пам’яті народній подвиг ліквідаторів. Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків.

Ми не маємо права забувати про самопожертву героїв-ліквідаторів аварії на ЧАЕС, які ціною власного життя та здоров’я, без вагань та роздумів, усвідомлюючи всю складність ситуації, ступили назустріч смертоносному лиху, щоб зберегти життя мільйонів людей. Багато з цих людей не дожили до теперішніх днів, віддавши своє життя задля збереження життя і здоров’я майбутніх поколінь. Самопожертву ліквідаторів, їх подвиг неможливо переоцінити.Схиляємо голови перед пам’яттю загиблих героїв!

Серед постраждалих від Чорнобильської аварії не тільки працівники АЕС і пожежники, а також військовослужбовці та цивільні особи, що брали участь в ліквідації наслідків аварії, і мешканці районів, що піддалися радіоактивному забрудненню. Серед працівників ПрАТ “УДП” також є ті, хто 35 років тому брав участь у ліквідаціі наслілків аваріі на Чорнобильській атомній електростанції, зазнали ураження здоров’я внаслідок радіації, а зараз продовжує працювати на підприємстві.

Хай залишиться в минулому й ніколи не повториться жах Чорнобильської катастрофи, а пам’ять про ті події навчить нас цінувати мир, спокій і процвітання.

Читайте также